Informatyk

                 Kim jest informatyk?
O zawodzie informatyka nie można opowiedzieć w kilku słowach. Jest to profesja stale rozwijająca się, dlatego decydując się na wykonywanie tego zawodu trzeba mieć świadomość, że w tej branży ciągłe dokształcanie się jest niezbędne. Dosłownie co kilka tygodni wprowadzany jest na rynek unowocześniony technologicznie sprzęt. Każdego roku powstają kolejne wersje programów, a co za tym idzie, rosną wymagania klientów. Każdy informatyk, niezależnie od wyuczonej specjalizacji stale musi śledzić dynamiczny postęp techniki oraz wdrażanie nowych technologii Cechą branży informatycznej jest mnogość specjalizacji. Pojęcie „informatyk” niewiele już dziś znaczy bez przymiotnika lub szczegółowego określenia. Liczba profesji informatycznych sięga dziś bowiem 20.          
          Informatyk może zajmować się:  
  • administrowaniem sieci 
  • projektowaniem stron www 
  • programowaniem 
  • składaniem i konfigurowaniem sprzętu 
  • prowadzeniem szkoleń
  • wdrażaniem programów

Wymagania stawiane względem informatyka


Informatyk musi być osobą samodzielną, która potrafi analizować sytuację i podejmować decyzje. Ponadto liczy się cierpliwość, spostrzegawczość oraz zdolność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Od kandydatów wymaga się wiedzy matematycznej i umysłu ścisłego. W informatyce warto być omnibusem w sensie szerokiej znajomości podstaw informatyki - po to, żeby z łatwością nauczyć się 
szczegółowych zastosowań. 


Droga kształcenia


Informatykę można studiować na politechnikach, uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych i na uczelniach niepublicznych. Studenci mają do wyboru wiele specjalizacji np. systemy komputerowe, inżynieria systemów i oprogramowania, inżynieria oprogramowania systemów sieciowych, bazy danych i inteligentne systemy informacyjne, informatyka stosowana, systemy informacyjne zarządzania, systemy i sieci komputerowe.


Specyfika pracy informatyka

Współczesny informatyk to specjalista doceniany przez społeczeństwo oraz nieźle wynagradzany. Wszystko zależy oczywiście od stanowiska, firmy i poziomu jego wiedzy. Ze względu na spore zróżnicowanie w obrębie zawodów informatycznych, prestiż nie jest równomierny. Zawód administratora sieciowego nie jest tym samym, co zawód programisty czy wdrożeniowca. Inaczej traktowany jest analityk systemowy, a inaczej inżynieroprogramowania.
Praca informatyka ma charakter indywidualny. Nawet gdy w jednej firmie pracuje kilka osób na tym samym stanowisku, to dzielą się oni zadaniami, które następnie wykonują samodzielnie. Informatyk ma dosyć duży kontakt z innymi ludźmi, a jego praca ma charakter usługowy. Oznacza to, że zwracają się do niego wszyscy, którzy mają problemy z komputerem. Ponieważ prawidłowe funkcjonowanie komputerów jest w wielu przypadkach podstawą działalności firmy, praca informatyka wymaga dużej odpowiedzialności.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz