czwartek, 5 kwietnia 2012

Informacje podstawowe o projekcie

Witamy,
Nazywamy się Natalia Słonecka i Kasia Kubicka. Chodzimy do Gimnazjum Sportowego im. Olimpijczyków Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu do klasy II KG. Realizujemy projekt edukacyjny w naszej szkole pt.: "Wpływ codziennych wyborów na naszą przyszłość. Jak zaplanować swoją karierę zawodową?". 

Kiedy wychowawczyni mgr Jolanta Czapla udostępniła nam listę z proponowanymi tematami do projektów edukacyjnych, ten zwrócił naszą uwagę najbardziej. Każda z nas od jakiegoś czasu marzy o wybranym zawodzie. W I klasie gimnazjum na zajęciach z doradcą zawodowym omawialiśmy różne zawody, rozmawialiśmy o predyspozycjach, cechach osobowych, które pomagają w wykonywaniu różnych zadań, ale także nauczyciel zwracał uwagę na przeciwwskazania do wykonywania danej pracy. Poznawaliśmy specyfikę pracy z różnych grup zawodowych. Dokonaliśmy podziału zawodów na następujące grupy: człowiek- człowiek, człowiek- przyroda, człowiek- technika, człowiek- działalność artystyczna, człowiek- system znaków/dane. Zainteresowały nas zawody z grupy człowiek- człowiek: fryzjer, psycholog oraz z grupy człowiek- przyroda: weterynarz, zainteresował nas również zawód informatyk z grupy człowiek- system znaków/dane.
Czytając propozycję tematów do projektu edukacyjnego obje stwierdziłyśmy, że wybór tematu "Wpływ codziennych wyborów na naszą przyszłość. Jak zaplanować swoją karierę zawodową?" byłby dobrą okazją, aby zmierzyć się z naszymi przyszłymi wyborami edukacyjno- zawodowymi.
Postanowiłyśmy podjąć się realizacji projektu. Zgłosiłyśmy się do pani Anny Szaszkowskiej- naszego doradcy zawodowego z pytaniem o pomoc w realizacji projektu. Wspólnie ustaliłyśmy plan działania. Kilkakrotnie spotykałyśmy się na konsultacjach indywidualnych, podczas których rozmawiałyśmy na temat naszych preferencji zawodowych i predyspozycjach. Doradca zawodowy przeprowadzał kilka testów między innymi poddane zostałyśmy badaniu skłonności zawodowych testem Achtnicha. Dostałyśmy również arkusze wsparcia, w których uzupełnieniu pomogli nam rówieśnicy, rodzice i nauczyciele. Dzięki tej pomocy dowiedziałyśmy się jak postrzegają nas inni, ile o nas wiedzą, jakie wartości sobie u nas cenią, jakie widzą u nas mocne i słabe strony i jak wyobrażają nas za 5, 10, 15 lat. Bardzo nam to pomogło podsumować wszystkie nasze zdolności, z czym jeszcze musimy popracować i co zmienić, aby dostać się do wymarzonej pracy. Prowadziłyśmy z panią na spotkaniach różne ćwiczenia, ukazujące nasze predyspozycje do wykonywania zawodów. Regularnie spotykałyśmy się z panią na konsultacjach. W bloggerze znajdziecie również nasze wywiady z przedstawicielem każdego interesującego i opisującego przez nas zawodu m in. z weterynarzem panem Krystianem Wroną, czy panią psycholog Joanną Maciążek. W projekcie wspierali nas rodzice, wychowawca pani Jolanta Czapla, nauczycielka języka polskiego pani Katarzyna Góral oraz nauczyciel muzyki pan Robert Kukla.
W zaprezentowanych przez nas postach będziecie mogli zobaczyć przebieg naszej pracy w projekcie.
Nasz blogger składa się z pięciu stron: Strony głównej, gdzie możecie dowiedzieć się więcej o nas i o naszym projekcie i czterech innych stron opisujących przebieg pracy i informacje o każdym z interesujących nas zawodów. Na każdej ze stron opublikowałyśmy posty związane z przebiegiem naszego projektu.
Mamy nadzieje, że spodobają wam się efekty naszej pracy.

Serdecznie zapraszamy do naszego bloga !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz