Psycholog

PSYCHOLOG

Psycholog to osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.
Psycholog to specjalista, którego praca polega na pomocy w rozwiązywaniu ważnego dla klienta problemu życiowego. W pracy wykorzystuje wiedzę związaną z powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych, świadomością, stanami emocjonalnymi i cechami psychicznymi człowieka.
Psycholog w swojej pracy opiera się na rozmowie i wywiadzie, samo opinii badanego, obserwacji, kwestionariuszach i testach psychologicznych.
Psycholog może specjalizować się w różnych działach psychologii. Wyróżnia się specjalizacje: psychologia rozwoju człowieka, psychologia kliniczna, psychologia wychowawcza, psychologia pracy, psychologia społeczna.


Kształcenie w zakresie psychologii w Polsce
Zgodnie z polskim prawem psychologiem może być tylko osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Prawo wykonywania zawodu psychologa uzyskuje się z chwilą wpisania na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Ponadto psycholog może, w zależności od subdyscypliny, odbyć specjalizację zawodową (w psychologii klinicznej człowieka dorosłego, dziecka lub dla biegłych sądowych). Psycholog może również odbyć 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii i uzyskać kwalifikacje psychoterapeuty

Opis
Nauki, z których czerpie psychologia, to głównie socjologia, antropologia, filozofia i biologia, ale dzięki wypracowaniu własnych metod eksperymentalnych psychologia jest nauką samodzielną. Zaliczana jest do nauk społecznych, także do nauk humanistycznych. Ostatnio jest także zaliczana do nauk behawioralnych (nauk o zachowaniu) razem z socjologią, etologią, antropologią kulturową, kryminologią, niektórymi działami medycyny (psychiatrią, medycyną behawioralną).
Psychologia stosowana zajmuje się zastosowaniem wiedzy psychologicznej w:

• zaburzeniach procesów psychicznych (psychopatologia), ich diagnozowaniu i leczeniu (psychologia kliniczna) – pokrewną dziedziną medycyny jest psychiatria,
• diagnozie i rehabilitacji osób z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego (neuropsychologia),
• korygowaniu zaburzeń relacji społecznych oraz w związkach partnerskich i rodzinie (psychoterapia, psychologia małżeństwa i rodziny),
• psychicznych uwarunkowaniach chorób somatycznych, promocji zdrowia i działań praktycznych na terenie medycyny (psychologia zdrowia)
• wymiarze sprawiedliwości (psychologia sądowa),
• problemach szkolno-wychowawczych, funkcjonowaniu instytucji szkolnych i wychowawczych (psychologia wychowawcza),
• organizacjach (psychologia organizacji) i przedsiębiorstwach (psychologia pracy),
• zachowaniach ekonomicznymi ludzi (psychologia ekonomiczna),
• w wojsku, sporcie, wyznaniach i w wielu innych obszarach.

Środowisko pracy
Warunki materialne
Psycholog pracuje w gabinetach, pomieszczeniach biurowych, szpitalnych, salach lekcyjnych i wykładowych, salach do pracy grupowej, często również przy łóżku pacjenta. Pomieszczenia te w zależności od potrzeb są wyposażone w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, audiowizualny i komputerowy. Miejsce pracy, w którym psycholog spotyka się ze swoimi klientami jest zorganizowane tak, aby ułatwiało skupienie, dawało poczucie bezpieczeństwa i zapewniało dyskrecję.
Psycholog w swojej pracy może być narażony na agresję ze strony klientów (osób z zaburzeniami osobowości, nerwicami, chorobami psychicznymi itp.) a także na obciążenia psychiczne spowodowane pracą z osobami znajdującymi się w trudnych sytuacjach życiowych. Głównymi zagrożeniami w tym zawodzie są: zagrożenie wypaleniem zawodowym oraz schorzeniami narządu głosu.

Warunki społeczne
Praca psychologa opiera się na intensywnych kontaktach z ludźmi. Mogą to być osoby dorosłe, dzieci lub młodzież; osoby zarówno zdrowe, jak i chore. Psycholog może pracować indywidualnie lub z grupą. Kontakty interpersonalne w pracy psychologa są bardzo intensywne. Głównie polegają na doradzaniu, konsultowaniu, diagnozowaniu, wyjaśnianiu.

Warunki organizacyjne
Psycholog pracuje samodzielnie. Sam dobiera metody pracy i ponosi odpowiedzialność za swoje działania.
Psycholog pracuje zwykle w dni powszednie, czas pracy jest stały, zwykle jednozmianowy. W jednostkach pracujących całodobowo (szpitale, wojsko, policja, więziennictwo, hospicja) może być to praca zmianowa lub na wezwanie.
Praca psychologa raczej nie wymaga przemieszczania się, z wyjątkiem psychologów prowadzących szkolenia i wykłady, którzy pracują w różnych miejscach, co wiąże się z przemieszczaniem i przebywaniem z dala od domu.
Praca psychologa nie jest pracą nadzorowaną. Osoby wykonujące ten zawód mają na ogół pełną swobodę decydowania o tym co i jak robią. Jednocześnie praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością, przede wszystkim za zdrowie pacjentów oraz za ich poczucie bezpieczeństwa.
Ze względu na stały kontakt z ludźmi będącymi w różnych sytuacjach życiowych praca psychologa nie jest pracą rutynową, wręcz przeciwnie - wymaga kreatywności i elastyczności.

charakterystyka - wymagania psychologiczne
Psycholog to zawód zaufania społecznego. Do wykonywania tego zawodu konieczne jest posiadanie odpowiednio ukształtowanej i dojrzałej osobowości oraz wyznawanie pozytywnych wartości. Psycholog powinien umieć szanować odrębność każdego człowieka, jego poczucie godności i potrafić dochować tajemnicy swojego klienta.
Niezbędnymi cechami w tym zawodzie są empatia i wrażliwość na problemy drugiego człowieka. Konieczna jest umiejętność komunikowania się, rozumienia i słuchania innych ludzi. Ważna jest również umiejętność jasnego wypowiadania się w mowie i piśmie. Indywidualna i grupowa praca z klientami wymaga koncentracji i podzielności uwagi, dobrej pamięci i spostrzegawczości. Niezbędna w tym zawodzie jest również umiejętność wyciągania wniosków, szybkiego podejmowania trafnych decyzji, elastyczność i twórcze myślenie.
Przy wykonywaniu i interpretowaniu wyników testów przydatna jest umiejętność liczenia i analizowania.

charakterystyka - wymagania fizyczne i zdrowotne
Zawód psychologa pod względem obciążenia fizycznego należy do prac bardzo lekkich. Zdecydowanie większe są obciążenia psychiczne i dlatego ważne jest, aby osoby wykonujące zawód psychologa nie posiadały zaburzeń układu nerwowego i zaburzeń emocjonalnych.
W zawodzie psychologa mogą pracować osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn dolnych i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przeszkodę w wykonywaniu tego zawodu stanowią zaburzenia psychiczne, upośledzenia słuchu, wzroku, mowy, kończyn górnych.

 

6 komentarzy:

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dla mnie same wizyty u psychologa na pewno są ważne i jestem zdania, że tam możemy rozwiązać wiele naszych problemów. Jakiś czas temu czytałam również o seksualności mężczyzn i kobiet na stronie https://kobietawielepiej.pl/roznice-w-potrzebach-seksualnych-kobiet-i-mezczyzn i myślę, że często to jest również problemem psychologicznym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z całą pewnością chodzenie do psychologa jest czymś normalnym, gdyż nie każdy z nas w końcu jest w stanie poradzić sobie z problemami. Ja jestem zdania, że bardzo fajną pomoc możemy uzyskać w gabinecie https://dominikhaak.pl/ gdzie ja oczywiście również czasami zaglądam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę przyznać, że jak dla mnie samo uczęszczanie na terapię do psychologa https://psycholog-ms.pl/ jest bardzo ważne. W końcu znalazłam odpowiednie miejsce gdzie wiem, że mogę liczyć na zrozumienie.

    OdpowiedzUsuń